GP-Speedway i Vojens

Följ med och upplev GP-finalen i Vojens, Danmark! Anmäl er snarast då efterfrågan på biljetterna är stort.

Fredag
Avfärd på morgonen från följande orter: Gamleby, Västervik, Vimmerby, Hultsfred, Målilla och Virserum. Exakta tider och platser meddelas senare. Färden går söderut, vi stannar i Ljungby där det finns möjlighet att köpa frukost. Sedan åker vi färjan Helsingborg-Helsingör över till Danmark, vidare över Stora Bält bron och färja till Jylland där vi tidiga kvällen checkar in på Scandic Sönderborg. Det blir vårt hem de kommande två nätterna. Gemensam middag på hotellet.

Lördag
Frukost och lite egen tid innan vi åker över gränsen till Tyskland och passar på att shoppa på Fleggard Kruså. Därifrån åker vi mot Vojens och kvällens, kanske årets, största händelse nämligen GP-finalen i Speedway. Vi har riktigt bra sittplatser i höjd med start/mållinjen. Ska vår svenska stjärna, Fredrik Lindgren, kunna ta hem mästerskapet? Vi åker tillbaka till hotellet direkt efter tävlingens slut.

Söndag
Sovmorgon och frukost innan vi packar ihop och påbörjar resan hemåt. Sedvanliga stopp för färjor och mat innan vi på kvällen är hemma igen. Detta kommer bli riktigt häftigt, det kan vi utlova!

Pris 6.500:- per person viket inkl. bussresa, sittplatsbiljett på GP Vojens, övernattning 2 nätter i dubbelrum, 2 frukostar, 1 middag, färjor, vägavgifter. Enkelrumstillägg 1750:-.
Medtag sjukförsäkringskort och legitimation (pass alt. Nationellt id-kort).

Välkomna med!
UKNA BUSSTRAFIK

Avresa: 12 september 2025
Hemresa: 14 september 2025
Pris: 6.500:-
Fullbokad

Väntelista

Den här resan är fullbokad. Men du kan skriva upp dig på väntelista så hör vi av oss om vi får någon plats ledig.
Väntelista
Ukna Busstrafik AB är ett familjeföretag i andra generationen. Vi har mångårig erfarenhet av turism. Företaget bildades 1967 och har idag tjugo anställda med stort kunnande inom bussbranschen.
Kontakt
Kasinge, 594 73 Överum
Meny
Producerad av